Quantcast
Channel: JobMagazin.cz » Pro studenty
Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Jak zaujmout svým životopisem

$
0
0

Při hledání nového zaměstnání je životopis nezbytnou součástí tohoto procesu. O tom, jak životopis správně napsat, jste se již v naší poradně mohli dočíst dříve. Jaké náležitosti by však měl mít, abychom jím personalistu zaujali a získali si tak žádanou pozornost?

Vytvořit vhodný životopis dnes již není žádná věda – pro inspiraci či návod nám stačí podívat se na několik vzorů na internetu. Jenže při vysokém počtu uchazečů o pracovní pozici se personalistům do rukou dostává až nepřeberné množství životopisů, ze kterých je třeba vybrat jen ty nejlepší. A je známo, že personalisté často dají na první dojem a některé životopisy ani nečtou, pokud nejsou něčím zajímavé anebo jsou dokonce nevhodné. Proto se jistě vyplatí si s psaním životopisu pohrát – postupem času již stačí jen poupravovat dle potřeby.

V poslední době jsou vyžadovány už jen takzvané strukturované životopisy, pro které je typické jejich heslovité obsažení vašich studijních i pracovních úspěchů a také přehlednost celého sdělení. To je ostatně jedna z prvních věcí, kterých si personalista všímá. Jednotná forma životopisu není předem dána – rozdíly existují v délce i obsahu celé zprávy. Jsou zde však jisté náležitosti, které bychom při psaní životopisu neměli opomenout.

Každý životopis by měl zahrnovat v první řadě nadpis – ideální je jednoduché „Životopis“, pokud se ucházíme o pracovní pozici, kde se vyžaduje komunikace v českém jazyce. Jestliže přijímací pohovor bude probíhat v cizím jazyce, potom je vhodnější označení „Curriculum Vitae“.

Osobní a kontaktní údaje uvádíme ihned po nadpisu. Již u těchto údajů je třeba dbát na strukturu a přehlednost – jednotlivé body by měly být zarovnány přesně pod sebou. Uvádíme jen údaje podstatné, jako je jméno, adresa, kontakt (email, telefon – nejlépe mobilní). Místo a datum narození, rodinný stav nebo občanství rozhodně uvádět nemusíme.

Vzdělání i pracovní zkušenosti řadíme směrem od současnosti do minulosti, přičemž zmiňujeme pouze údaje související s danou pozicí. Mezery v časových úsecích jistě nepůsobí vhodným dojmem, proto je dobré se jim vyvarovat – například v době evidence na úřadu práce zde tento údaj uvedeme a doplníme o aktivity, kterým jsme se tou dobou věnovali, jako jsou různé rekvalifikační kurzy nebo přivýdělky.

Sekce schopností, dovedností a zájmů dává uchazečům větší volnost projevu a možnost zaujetí. Nebojte se zde vystavit svoje kvality a napsat o sobě něco zajímavého, čím si zajistíte personalistovu pozornost. I maličkost může způsobit, že si zrovna váš životopis uchová v paměti a vy se dočkáte svojí příležitosti.

Životopis by měl v ideálním případě zahrnovat také aktuální fotografii uchazeče. Bezpochyby je to první věc, na kterou se personalista při prohlížení podívá, proto by i ona měla mít určitou formu. Stačí jednoduchý snímek obličeje, zepředu či mírně z profilu. Zajímává může být fotografie černobílá a nezapomínejte na to nejdůležitější: úsměv dělá divy.

Při tvorbě životopisu tedy dbejte na úpravu a přehlednost textu, dále nechť je napsán stručným a srozumitelným jazykem. Údaje by měly být zásadně pravdivé a podány v tom nejlepším světle. Tajemstvím celého životopisu je efektivní využití nevelkého prostoru ve svůj vlastní prospěch.

Příjemným zakončením celého textu pak může být vlastnoruční podpis, který dodá životopisu osobitější nádech.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 2

Latest Images